Jdi na obsah Jdi na menu
 


Powrót Jasia Wędrowniczka 2/2015

27. 2. 2015

vystrizek.pngPod koniec lutego czteroosobowa delegacja z mosteckiej podstawówki pojechała do Dębicy z jeszcze jednym ważnym gościem – Jasiem Wędrowniczkiem, który gościł w naszej szkole i przedszkolu prawie 4 miesiące. Jasio jest maskotem projektu „ Mały Europejczyk to Ja i Ty“, który nasza szkoła i przedszkole realizuje już czwarty rok. Dzieci poprzez zabawy, opowiadania i rysunki poznają poszczególne kraje Europy. Jasio Wędrowniczek wraz ze swoją kroniką odwiedza placówki różnych państw, które włączyły się do projektu. Był już na Ukrainie w trzech miastach, na Słowacji w Bardejowie i w Mostach. Jasio wozi ze sobą skrzynię skarbów z każdego odwiedzonego państwa.

W szkole i przedszkolu zorganizowaliśmy wystawę tych skarbów i załadowaliśmy gadżetami i podarunkami nasz worek reprezentujący nie tylko Republikę Czeską, ale też naszą wioskę. Nie mogło w nim zabraknąć Krecika w różnych postaciach, czeskiej porcelany, miniaturowego samochodu Škoda. Pan Karol Kufa zrobił dla Jasia torbę ze skóry oraz rozetki góralskie, które się bardzo podobały.

W Dębicy wraz z innymi gośćmi obejrzeliśmy „Dzień Szwajcarii“ – dzieci tańczyły, śpiewały i opowiadały o tym kraju, potem zjedliśmy smaczny obiad i deser kuchni szwajcarskiej, zwiedziliśmy muzeum w Dębicy, urząd miejski, odwiedziliśmy zaprzyjaźnionego z panią dyrekor – Anią Szczepanik warsztat kowala artystycznego oraz dokładnie obejrzeliśmy całe dębickie przedszkole. Drugi dzień przekazaliśmy Jasia dzieciom, pokazywaliśmy kronikę i podaruki, które przywiózł ze sobą oraz uczyliśmy dzieci mówić po czesku, co cieszyło się wielkim powodzeniem. Opawiadaliśmy o Mostach, o naszym przedszkolu i szkole i o wszystkich przygodach Jasia u nas. Były to przepiękne dwa dni pełne niesamowitych wrażeń spędzone w bardzo serdecznej i miłej atmosferze. Dziękuję bardzo moim współtowarzyszom podróży – pani Bronisławie Wojnar, pani Jadzi Onderek i panu Karolowi Baronowi, bez których nie mogłabym ten wyjazd zrealizować.

                                                           

                                                                   Maryla Hlávka Kraina