Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odwiedziny Jasia Wędrowniczka w naszej szkole

20. 10. 2014

Odwiedziny  Jasia Wędrowniczka w naszej szkole

        W poniedziałek  20. 10. 2014  o godzinie  15:30  jedna z klas naszej szkoły pękała w szwach . Oprócz miłych gości, którymi byli: zastępczyni wójta – pani Marie Macurová, przewodnicząca Rady Szkoły – pani  Jadzia Onderek, prezes Macierzy Szkolnej – pan Bronisław Wacławek, zastępczyni dyrektora czeskiej szkoły – pani Jana Klusová , zebrało  się w niej  ponad 50 przedszkolaków,  uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów i sympatyków naszej szkoły.

Przybyła bowiem z Dębicy ( niedaleko Krakowa ) pani Ania Szczepanik – autorka projektu

 „ Mały Europejczyk to Ja i Ty“. W projekcie tym biorą udział przedszkola, szkoły  a nawet gimnazja z  9  państw Europy  (Polska, Słowacja, Rosja, Ukraina, Francja, Islandia, Bułgaria, Hiszpania i Czechy).

      Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie już od jesieni 2011 roku. Od tej pory  dzięki  projektowi w ciekawy sposób poznaliśmy dużo państw  Europy takie jak : Polska; Anglia; Hiszpania;  Grecja;  Czechy;  Wielka Brytania – Szkocja, Walia, Irlandia Północna; Holandia; Rumunia; Szwecja; Austria; Islandia; Chorwacja. Każde państwo miało w szkole swój dzień projektowy, na którym uczniowie  podczas zabaw ,  gier dydaktycznych , programach do tablicy interaktywnej i rysunków poznawali dany kraj, - jego flagę, hymn, język, trochę danych  geograficznych, wybitne osobowości, typowe dla danego państwa produkty, zabytki, dania ,firmy, zabawki, filmy itd.

     Pani Ania Szczepanik nie przybyła do naszej szkoły sama. Przywiozła ze sobą Jasia Wędrowniczka – kukiełkę. Jasio rozpoczął wędrówkę po placówkach, które włączyły się do projektu. Jasio był już ( oprócz Polski) na Słowacji, Ukrainie  a teraz u nas. Przywiózł ze sobą nie tylko kronikę, ale również skrzynię skarbów. W tej skrzyni znajdują się worki z flagami państw. Worki tych państw, które już Jasio odwiedził są pełne gadżetów i drobnych upominków z danego kraju. Uczniowie z chęcią obejrzeli te skarby a teraz zastanawiamy się, czym napełnimy nasz worek. Na jakiś czas Jasio zostanie w naszej szkole i będzie brał udział w lekcjach, zajęciach i wycieczkach naszej szkoły i przedszkola. Potem odwieziemy go do Dębicy.

      Pani Ania przywiozła też całą masę podarunków dla każdego dziecka w przedszkolu, w szkole, dla nauczycieli, dla gości, dużo przepięknych książek do biblioteki szkolnej, przedszkola.

  Projekt „ Mały Europejczyk to Ja i Ty “ będziemy  nadal  realizować – w tym roku szkolnym czeka na nas poznanie takich państw jak Belgia, Szwajcaria i Albania oraz wydanie książeczki o Bambim – gdzie  napisaliśmy  swoją przygodę małego jelonka po czesku i po polsku.

 

                                                             Maryla Hlávka Kraina